Fizyka klasyczna stwierdza, że czas jest samodzielną wielkością niezależną od innych i biegnie w tym samym rytmie w całym wszechświecie. Newton uważał, że istnieje tylko jeden uniwersalny czas płynący w jednostajnym tempie i nic nie wywiera na niego wpływu. Jest więc absolutny i obiektywnie jednakowy w całym wszechświecie. Teorii Newtona sprzeciwiał się Leibniz, który twierdził, że czas jest porządkiem następstwa zdarzeń zachodzących w świecie i bez świata zdarzeń nie może być mowy o czasie. Z kolei Berkeley uważał, że bez umysłu, który postrzega ruch, sama idea czasu staje się zwykłą iluzją. I tak można by jeszcze przytoczyć wiele ciekawych myśli na temat czasu, pochodzących od fizyków czy filozofów, którzy z dużym zacięciem badali to zjawisko.
Bez zagłębiania się w teorie naukowe sami na co dzień możemy obserwować, że czas płynie. Zauważamy to z każdym rokiem, chociażby przez to, że stajemy się coraz starsi, zmieniają się okoliczności i świat wokół nas. Takie zmiany wydają się być naturalną konsekwencją życia. W zależności od sytuacji i naszego spojrzenia, upływ czasu możemy uważać za coś pozytywnego lub negatywnego. Na pewnym etapie życia na ogół niezbyt chętnie przyjmujemy zmiany, jakie powoduje czas w naszym wyglądzie czy sprawności fizycznej. Natomiast możemy doceniać dojrzałość, którą osiągamy z wiekiem i doświadczeniem. Niekiedy z ulgą przyjmujemy przemijanie, zwłaszcza kiedy dotyczy to trudności w życiu. Kolejne lata mogą inspirować nas do refleksji nad tym co już osiągnęliśmy, a co jeszcze moglibyśmy.
Biblia zachęca nas do mądrego podchodzenia do czasu i dobrego wykorzystywania go. Jest on darem od Boga, który jako Stwórca daje nam życie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za to jak je wykorzysta. W jednym z psalmów czytamy: Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy posiedli mądre serca. (Ps 90,12)
Nasze życie mija szybko, z każdym rokiem przekonuję się o tym coraz bardziej. Tak więc upływ czasu powinien skłaniać nas nie tylko do dobrego wykorzystywania go, ale też do wzrastania w mądrości. Skoro czas tak szybko mija, potrzebujemy umiejętności w tym, jak go dobrze zagospodarować. Przypomina o tym apostoł Paweł w Liście do Efezjan mówiąc: Zwracajcie zatem uwagę na własne postępowanie. Nie zachowujcie się jak niemądrzy. Żyjcie raczej jak ludzie mądrzy, którzy nie marnują najdrobniejszej chwili, szczególnie, że przyszło nam żyć w trudnych czasach. Dlatego koniec z brakiem rozsądku. Starajcie się pojąć co jest wolą Pana. (Ef 5,15-17)
Myślę, że te słowa są ciągle aktualne, bez względu na to, kiedy i w jakich warunkach żyjemy. Powinniśmy starać się, aby dobrze wykorzystywać każdą chwilę, darowaną nam przez Boga. Apostoł Paweł zachęca do rozsądnego podchodzenia do życia i wykorzystywania go jak najlepiej. Podkreśla, że pomocne w tym jest szukanie i odkrywanie tego co jest wolą Bożą dla nas.
Według Biblii to Bóg jest źródłem wszelkiej mądrości i możemy szukać jej u Niego. Jednym ze sposobów na to jest poznawanie Go i zagłębianie się w Jego Słowie. Możemy też prosić Boga o mądrość w tym jak wykorzystywać czas i życie. Zachęca nas do tego apostoł Jakub w swoim liście: Jeśli komuś z was brak mądrości, niech prosi o nią Boga, który obdarza szczodrze i bez wypominania – i mądrość będzie mu dana. (List św. Jakuba1,5)
Jesteśmy na początku nowego roku, zazwyczaj jest to okres, kiedy podejmujemy nowe postanowienia, chcemy coś zmienić w życiu. Mamy nadzieję na to, że ten kolejny rok będzie lepszy od poprzedniego. W dużej mierze zależy to od nas samych, od tego co zrobimy, aby tak się stało. Przed nami ponad trzysta dni, popatrzmy na każdy z nich jako okazję do tego, aby dobrze wykorzystywać czas, w mądry sposób i zgodny z wolą Bożą.